Chmura prywatna, publiczna albo hybrydowa

Poznaj Power Cloud od Comarch!

POWER Cloud to redukcja i kontrola kosztów. Płać za to, czego używasz

Firma, która chciałaby zacząć korzystać z rozwiązań chmurowych, może wybrać chmurę publiczną, prywatną albo hybrydową. W przypadku chmury publicznej serwery i inne elementy sprzętowe, na których zbudowane jest rozwiązanie, należą do zewnętrznych dostawców usług, którzy udostępniają miejsce na chmurze zainteresowanym podmiotom. Oznacza to, że z jednej chmury może korzystać wiele firm. Natomiast w chmurze prywatnej zasoby sprzętowe używane są tylko przez jedną firmę lub organizację, a rozwiązanie hybrydowe łączą infrastrukturę lokalną z niektórymi możliwościami chmury publicznej.

– Z doświadczenia wiemy, że chmurę prywatną częściej wybierają firmy związane z przetwarzaniem danych personalnych, jak ubezpieczyciele, banki czy instytucje medyczne. Chcą one, aby ich dane były odseparowane i ze względów bezpieczeństwa potrzebują środowiska wyłącznie dla siebie. Często jest to też spowodowane obowiązującymi wymogami prawnymi. Natomiast na chmurę publiczną częściej decydują się małe firmy, którym nie zależy na tym, żeby się bardzo mocno izolować i nie mają takich wymogów biznesowych. To rozwiązanie oczywiście jest dużo tańsze niż chmura prywatna – tłumaczy ekspert Comarch.

Na rozwiązanie pośrednie, czyli chmury hybrydowe, decydują się firmy, które chciałyby przenieść swoje narzędzia w obszar chmurowy, ale jednocześnie muszą mieć zapewnioną możliwość komunikacji z rozwiązaniami u innych usługodawców. Nie ma jednego, obowiązującego modelu zestawienia usług prywatnych i publicznych, ale w najpopularniejszym ujęciu chmura hybrydowa polega na połączeniu szybkiej oraz wydajnej sieci zewnętrznej z zasobami firmowymi. – Dodam jeszcze, że nasza chmura oprócz tego, że może się łączyć z innymi usługodawcami, jest też w stanie bardzo dobrze integrować się z Comarch Cloud Infraspace, czyli rodziną naszych rozwiązań tworzących chmury dla biznesu opartą na technologii x86 – tłumaczy Jacek Bednarek.

Te trzy opcje pod względem możliwości technicznych nie odbiegają od siebie w znacznym stopniu. – W przypadku rozwiązań hybrydowych mogą występować pewne wyzwania, ponieważ musimy się w nich połączyć z zewnętrznymi dostawcami. Natomiast jeżeli chodzi o moc obliczeniową, jest bez znaczenia, czy to chmura prywatna czy publiczna. Jeżeli ktoś decyduje się na zakup u nas rozwiązania chmurowego i chce zbudować kilka systemów, które mają mieć konkretną moc obliczeniową, konkretną ilość miejsca na dane i ilość pamięci RAM, to nie ma znaczenia, jaki rodzaj chmury to będzie – mówi Jacek Bednarek.

Dowiedz się

jakie rozwiązania będą odpowiednie dla Twojej firmy

White Paper przygotowali eksperci