Testy funkcjonalności na sklonowanej w chmurze instancji systemu

Poznaj Power Cloud od Comarch!

POWER Cloud to redukcja i kontrola kosztów. Płać za to, czego używasz

Tworzenie nowych aplikacji i dodawanie funkcjonalności za każdym razem wymaga przeprowadzenia testów sprawdzających, czy zmiana nie będzie miała złego wpływu na całe środowisko. Aby zrobić to bezpiecznie i wygodnie, testy należy przeprowadzić na wydzielonej części systemu. Jeśli firma nie dysponuje odpowiednimi zasobami, może skorzystać z funkcjonalności IBM i wykonać całą operację w sklonowanej w chmurze instancji. Jak zrobić to poprawnie, tłumaczą inżynierowie Comarch – firmy, która dostarcza rozwiązania chmurowe budowane w oparciu o infrastrukturę IBM.

– Jeżeli klient wie, że będzie potrzebował dodatkowego systemu o większej przestrzeni dyskowej i mocy obliczeniowej do wykonania testów funkcjonalności, korzystając z usług Comarchu może zamówić sobie dosłownie każdy rodzaj maszyny. Może to być klon jego środowiska produkcyjnego lub developerskiego, ale może to być też czysty obraz nowego systemu w dowolnej wersji. Możemy też dodać mu wskazaną ilość zasobów, czyli procesora i pamięci – tłumaczy Daniel Rembiszewski z Comarchu.

Praktyczne wykorzystanie klonów systemu w chmurze

Tworzenie klonów instancji w przestrzeni cloudowej to rozwiązanie autorstwa IBM, które wykorzystuje się przy testach środowisk, testach nowych aplikacji czy też nowych funkcjonalności działających już aplikacji. Dzięki dokładnemu odwzorowaniu systemu, można w bezpieczny sposób sprawdzić, czy dana nowość nie będzie zaburzać jego pracy.

Ten sam sposób pozwala sprawdzić też, czy podniesienie wersji oprogramowania nie będzie miało szkodliwego wpływu na pracę całości. – Każda wersja systemu ma swój czas życia, który zazwyczaj trwa około 4-5 lat. Jeżeli ten okres zbliża się do końca, klient może się zdecydować na testowy upgrade systemu w naszej chmurze. Jest to proces, który zawsze doradzamy, bo pozwala on lepiej przygotować się na docelową zmianę. Warto jest stworzyć klona maszyny produkcyjnej, która będzie podnoszona, następnie wykonać upgrade na tym klonie i w ten sposób sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Jeśli tak, to przeprowadzamy upgrade finalny na podstawowej maszynie – mówi Daniel Rembiszewski.

Sklonowana maszyna może być użyta również do przeprowadzenia intensywnych testów zabezpieczeń. – Tego rodzaju działania mają bardzo restrykcyjne wymogi. Do tego im wyższy poziom security tym bardziej skomplikowane rozwiązanie do wdrożenia, co może powodować chwilowej niedostępności sprzętu. Dlatego warto przeprowadzić taki test na maszynach sklonowanych, żeby sprawdzić wszystko i ewentualnie wskazać ustawienia, które mogą powodować niedostępność danej aplikacji. Z tego rozwiązania korzystają np. firmy z sektora finansowego i zdrowotnego, które pracują na wrażliwych danych i wymagają bardzo wysokiego stopnia zabezpieczeń – tłumaczy Mariusz Kamiński z Comarchu.

Ponieważ chmura Comarchu zbudowana jest w całości na serwerach IBM Power, można tworzyć na niej trzy rodzaje systemów operacyjnych: AIX, IBM i oraz Linux. – Z naszego doświadczenia wynika, że hardware IBM to sprzęt naprawdę wyróżniający się niezawodnością. Z serią IBM Power pracuję 20 lat i tylko raz miałem do czynienia z awarią hardware’ową, która miała negatywny wpływ na dostępność systemu. Zdarzają się awarie pojedynczych elementów, ale te składowe są zdublowane i zawsze jesteśmy w stanie albo wcześniej zdiagnozować problemy, albo na tyle szybko opanować szkodę, że nie ma ona wpływu na działanie całości. Jedyne problemy z tą maszyną to błędy ludzkie, a fizycznie ten sprzęt naprawdę jest bardzo niezawodny – mówi Daniel Rembiszewski.

Klon pozwala zaoszczędzić miejsce

Alternatywą dla testów wykonywanych w sklonowanych w chmurze instancjach są próby przeprowadzane na własnych maszynach. W takiej sytuacji trzeba np. wydzielić odpowiednie miejsce na środowisku developerskim, co często bywa problematyczne.

– Z doświadczenia wiemy, że jak ktoś kupuje bardzo drogą maszynę, to nie płaci za nadmiar zasobów, dzięki którym miałby odpowiedni zapas. I z czasem zawsze pojawia się problem z wolną przestrzenią, bo każde środowisko żyje i rozrasta się w trakcie użytkowania. Dlatego zaczyna brakować przestrzeni na dyskach, zasobów CPU albo pamięci RAM i w pewnym momencie dochodzi się do ściany. Wtedy najczęściej od zespołów deweloperskich padają prośby o miejsce do testów nowych rozwiązań, a zespół IT musi odpowiedzieć, że nie ma gdzie wygospodarować odpowiedniej przestrzeni. Korzystając z usług Comarch wystarczy wystawić zlecenie, a my dosłownie w 5 minut jesteśmy w stanie postawić danej firmie maszynę gotową do testów – dodaje Daniel Rembiszewski.

Dowiedz się

jakie rozwiązania będą odpowiednie dla Twojej firmy

White Paper przygotowali eksperci